2018-2019 Yükseköğretim Kurumları (YKS) Sosyal Bilimler-1 Nedir?

13
164
Sosyal Bilimler-2 Testi

Yakın zamanda üniversiteye geçiş sınavları olan yüksek öğretime geçiş sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı kaldırıldı yerine Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi. Yeni gelen bu sistemlerin sürekli güncellenmesi Öğrencilerin kafasını karıştırdı. O halde sistemin en son kısmını inceleyelim. Yapılan son açıklamalara göreYükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS) Eşit Ağırlık Puan Türünü etkileyen testler:

  • YKS Matematik Testi
  • YKS Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 Testi

YKS Eşit Ağırlık Ders Dağılımları

Eşit Ağırlık ile tercih yapmak isteyen Öğrencilerin 40 Matematik ve 40 Edebiyat – Sosyal Bilimler-1 olmak üzere toplam 80 soru çözmeleri gerekmektedir.

Matematik Testi:toplam 40 sorudan oluşmakta ve ortalama olarak 8-10 arası geometri sorusu sorulması beklenmektedir. Geri kalan 30-32 arası soru ise LYS Matematik yani 11. Sınıf ve 12. sınıf Matematik müfredatından sorulacaktır.

Edebiyat – Sosyal Bilimler-1: Bu testte 40 soru sorulmaktadır. Bu 40 sorunun 24 tanesi Edebiyat, 10 tanesi Tarih-1 ve 6 Tanesi Coğrafya-1 konularından oluşmaktadır. Bize en çok gelen sorulardan bir tanesi ise Bu testte ki Coğrafya-1 ve Tarih-1 sorularının sözel alanda ki Coğrafya-2 ve Tarih-2 sorularıyla arasında ne fark olduğuydu. Bu testler arasında pek bir fark olduğu söylenemez. İlk oturum olan TYT‘de 5 soru Coğrafya, 5 Soru Tarih dersinden sorulmaktadır. TYT‘de sorulan bu sorular 9. ve 10. Sınıf müfredatından sorulmaktadır. İkinci oturum olan YKS‘de ki Coğrafya-1, Tarih-1, Coğrafya-2 ve Tarih-2 soruları ise 9,10,11 ve 12. Sınıf müfredatından sorulmaktadır.

Özet Olarak: Sadece ilk oturuma girip, 2 yıllık yani bir önlisans bölüme gitmek isteyen Öğrencilerin sadece 9. ve 10 sınıf Coğrafya-Tarih konularını çalışmaları yeterli olacaktır. 2. oturumda Sözel veya Eşit Ağırlık puan türünden tercih yapacak Öğrencilerin ise o halde 9, 10, 11 ve 12. sınıf Coğrafya-Tarih konularını çalışması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here