Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca Hayatı

33
397
atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca HayatıMustafa Kemal Atatürk hepimizin bildiği üzere cumhuriyetimizin kurucusu ve ülkemizde bir hayli yenilik ve devrim yapmış devlet adamıdır. Atatürk’ün hayatını, devrimlerini, yeniliklerini, savaşlarının hemen hemen bir bölümünü hepimiz biliriz, sizlere bu yazımda Atatürk’ün bilinmeyen istikametlerini, hatıralarını ve devrimlerini kısaca anlatacağım. Atatürk hayatında cepheden cepheye koşmuş ve bunun yanında ülkemize devrimler yenilikler getirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 seneninde Selanik’te bulunan 3 katlı pembe bir hanede doğmuştur. Annesinin İsimi Zübeyde Hanım babasının isimi ise Ali Rıza Efendi’dir. Atatürk öğrenim çağına Hafız Mehmet Efendi Semt mektebinde okula başladı daha sonra annesi Zübeyde hanımın isteği üzerine Şemsi Efendi Mektebine geçti daha sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesine kayıt oldu hemen peşinden Askeri Rüştiyeye girdi ve öğrenimin bitirdi.

Atatürk’ün ilk görev yeri Şam’dır Şam’da 5. Silahlı güç buyruğunda görev yaptı. 1907 seneninde Kıdemli Yüzbaşı rütbesini aldı ve ardından Manastır’da lll. Silahlı güce atandı. 1911 seneninde İtalya Trablusgarp İtalyanlar tarafından işgale uğradı bunun üzerine Mustafa Kemal ve arkadaşları Trablusgarp bölgesinde görevlendirildiler. Mustafa Kemal Trablusgarp da Derne ve Tobruk tabyalarında görev aldı Trablusgarp’a giderken tanınmamak için Mustafa Kemal basın mensubu kılığına girmiştir ve Şerif takma ismini kullanmıştır. Dikkat ettiyseniz Atatürk’ün sol gözü biraz şehladır, Trablusgarp savaşında İtalyan uçaklarının bombardıman yapmasından dolayı Atatürk’ün sol gözüne kireçtaşı kaçmıştır, bu sebepten dolayı atamızın sol gözü şehla olarak görünmektedir.

Ataturk

Atatürk’ün katıldığı diğer savaşlar; l. Dünya savaşında Çanakkale Cephesinde çatışmıştır ve tüm dünyaya Çanakkale’nin geçilmez olduğun ispat etmiştir, bu başarısının hemen peşinden Mustafa Kemal Albay rütbesini almıştır. Hemen peşinden kurtuluş savaşına önderlik ederek ülkemizi düşmanlardan kurtarmıştır, hemen peşinden TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Mustafa Kemal’e Gazi unvanı ve Mareşal rütbesi vermiştir.

Atatürk gençleri ve çocukları çok severdi bir genç gördüğünde ülkede onu kendisi kadar yükselmek isterdi, Atatürk hayatında dört bine yakın kitap okumuştur.

Atatürk’ün hayatı süresince yaptığı en ehemmiyetli devrim Cumhuriyeti Duyuru etmektir. Cumhuriyeti duyuru ettikten sonra Kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş, şapka ve kıyafet cildimi yapmış, soyadı yasanını getirmiş, uygar yasası getirmiş, eğitim ve öğretimi birleştirme faaliyetlerinde bulunmuş, Türk Dil Müessesenini kurmuş, sanatı millete teşvik etmiştir.

Atatürk’ün hayatı boyunca yaptığı devrim ve savaşlar saymakla bitmez, ekonomi, sıhhat, hukuk, sosyal, toplumsal alanda birçok yenilikler yapmış hayatının son günlerinde dahi Hatay’ın Anavatana katılması için uğraşmıştır, ardından 1938 seneninde hayata gözlerini yummuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here